Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar

Egészség-gazdaságtani Intézet

Dr. Buzás Norbert tudományos közlemények

Buzas_Norbert

tanszékvezető egyetemi docens | Egészség-gazdaságtani Intézet | SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar

tudományos főmunkatárs | Elméleti Egészségtudományi és Egészségügyi Menedzsment Tanszék | SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar

e-mail: buzas.norbert@med.u-szeged.hu

hivatali telefon: +36 70 439 9209

Személyes profil
Tudományos közlemények
Projektek

Tudományos közlemények

MTMT

Projektek

Infarktus utáni telemedicinával kombinált rehabilitáció kötegelt finanszírozási lehetőségének vizsgálata

Az akut miokardiális infarktus utáni (Post-AMI) alacsony rehabilitációs ráta jelentős részben betegútszervezési elégtelenségre vezethető vissza, aminek eredményeképpen a hazánkban német minta alapján fekvőbeteg környezetben megszervezett három hetes rehabilitációs ellátást a betegek jelentős része már nem veszi igénybe. A Szegedi Tudományegyetem 2023-ban egy innovatív ellátási modellt alakított ki a kardiometabolikus betegek ellátására, mely a fekvő rehabilitációs időt 21 napról 5 programozott napra csökkentette, ugyanakkor a betegek otthoni környezetben való gondozását - korábbi telemedicinális projektekben kifejlesztett eszközrendszerre támaszkodva - szisztematikusan 12 hétre növelte. Az érvényben lévő finanszírozási szabályok alapján az SZTE által fejlesztett integrált ellátási modellnek csak a fekvőbeteg ellátása részesülhet finanszírozásban, a telemedicinális szolgáltatási rész közfinanszírozott nyújtásának keretei egyelőre hiányoznak. A WHO Budapesti Nemzeti Irodájának szakértői csapatával - már folyamatban lévő, Uniós támogatású hazai pulmonológiai kötegelt finanszírozási modellekkel (TBC, illetve COPD) nyert tapasztalatok alapján - a Post-AMI rehabilitáció kötegelt finanszírozás alá vonására pilot vizsgálatot indítottunk.