Bezár

Választható tárgyak

Szaknyelvi alapok angol nyelvből I., II.

Szaknyelvi alapok angol nyelvből I., II.

2024. augusztus 29.
4 perc

Szaknyelvi alapok angol nyelvből I.

ajánlott az I. évfolyamon

 

A tantárgy célja

A kurzus hallgatói megismerik az egészségügyi szaknyelv alapfogalmait, szakszókincsét az első évfolyamon tanult tanulmányokkal összhangban gyakorlati feladatsorokon és hangzóanyagokon keresztül. Alapozó kurzus, általánosságban B2 nyelvi szinttel rendelkező hallgatóinknak szánjuk. A terminológia a C1 nyelvi szinten álló hallgatóknak is érdekes lehet. A Szaknyelvi alapok angol nyelvből I. tantárgy hallgatói gyakorlati feladatsorokon, hangzóanyagokon keresztül megismerkednek az egészségügyi szaknyelvhez tartozó alapfogalmakkal, terminusokkal. A félév során a különböző témákon és kevés nyelvtani összefoglalón keresztül megtanulják, hogyan írják le a fogalmakat, miként készítsenek kétnyelvű terminuslistát, milyen állandósult szókapcsolatok, kollokációk vannak ezen a területen, és melyek a tudományos nyelvhasználat kifejezései és miként érdemes előadásokon jegyzetelni. Áttekintjük az angolszász orvostudományi képzési rendszert, a különböző egészségtudományi szakterületeket, foglalkozásokat és az ezekhez kapcsolódó terminusokat és alapfogalmakat. A tudományos nyelvhasználat, fogalmazási, olvasási és prezentációs technikák is a félév anyagát képezik. A kurzus ötfokozatú gyakorlati jeggyel zárul.

 

A tárgyalt témák

Az egészségtudomány alapfogalmai (medicina, orvoslás, gyógyszerek stb.); egészség és betegség; a test részei; a test funkciói; orvosi szakkifejezések laikusoknak és szakembereknek; egészségügyi képzések; jegyzeteléstechnika; tudományos nyelvhasználat – olvasáskészség, íráskészség (esszéírás); terminológia: orvosi szakkifejezések laikusoknak és szakembereknek, egészségügyi képzések, szakterületek; prezentációs technikák, választott téma feldolgozása önálló előadás formájában. Az órán aktív részvétel mellett adott feladattól függően frontális, önálló, kiscsoportos, illetve pármunkában folyik a munka, emellett önállóan végzett és beadott házi feladatokon keresztül valósul meg az önálló gyakorlás.

 

Tananyag

Számos tankönyvből és az internetről válogatott információgyűjtemény segítségével állítjuk össze a kurzus tananyagát.

 

Rólunk mondták

„Az órák jó hangulatban teltek és érdekesek voltak. Tetszett az, hogy interaktív volt, így fejlesztve a szóbeli készségeinket. Nekem viszont elég megterhelő volt a sok házifeladat és tanulnivaló a kötelező órák mellett.”

„Nagyon élveztem minden órát, nagyon tetszett, hogy interaktív volt minden óra.”

 

---------------------

 

Szaknyelvi alapok angol nyelvből II.

ajánlott az I. évfolyamon

 

A tantárgy célja

A kurzus hallgatói a Szaknyelvi alapok angol nyelvből I. tantárgy folytatásaként megismerik az egészségügyi szaknyelv további alapfogalmait, szakszókincsét az első évfolyamon tanult preklinikai tanulmányokkal összhangban, és mélyíthetik tudásukat a tudományos nyelvhasználat terén. Alapozó kurzus, B2 nyelvi szinttel rendelkező hallgatóinknak szánjuk. A terminológia a C1 nyelvi szinten álló hallgatóknak is érdekes lehet. Az első félév anyagához hasonlóan fogalomleírás, állandósult szókapcsolatok és a tudományos nyelvhasználat áll az érdeklődés középpontjában kevés nyelvtannal kiegészítve. A kurzus ötfokozatú gyakorlati jeggyel zárul.

 

A tárgyalt témák:

A primér és szekundér ellátás helyszínei és szereplői – út a háziorvostól a szakorvosig, a rendelőtől a kórházig, az ambulancia, a sürgősségi osztály (alapfogalmak, eszközök, eljárások, újraélesztés), a különböző egységek, az egységeken dolgozók, és a kiegészítő ellátást biztosító szakemberek. Betegség: az elhízás és a társult betegségek (alapfogalmak, eljárások, terápia); Szervek/szervrendszerek: kiragadottan az emésztőrendszer, a csontok, a szív, a keringési rendszer, a vér. A gyógyszerek és gyógyszerelés alapkifejezései és a kapcsolódó nyelvhasználat. A tudományos nyelvhasználat alapelvei (tanulmányok típusai, részei, terminusai, grafikonok, statisztikák). Az órán aktív részvétel mellett adott feladattól függően frontális, önálló, kiscsoportos, illetve pármunkában folyik a munka, emellett önállóan végzett és beadott házi feladatokon keresztül valósul meg az önálló gyakorlás.

 

Tananyag

Számos tankönyvből és az internetről válogatott információgyűjtemény segítségével állítjuk össze a kurzus tananyagát.

 

Rólunk mondták

„Nagyon hasznosnak találtam az órákat idén is. Mindenképpen föl fogom venni a jövő félévben is a következő kurzust. Teljes mértékben elégedett vagyok a kiadott/leadott tananyag mennyiségével, az órák jó hangulatban teltek, az értékelés/számonkérés abszolút összhangban volt a tananyaggal, illetve már a kurzus elején megfelelően tájékoztatva lettünk a teljesítés menetéről, a követelményekről stb. Tökéletesen működött online minden, a páros/csoportmunkák, a beszélgetés szóban; és nagy pozitívum még, hogy változatos, különböző platformokat használtunk tanulásra a kurzus során, mind órai munkához, mind egyéb csoportmunkákhoz, vagy éppen egyéni tanuláshoz. A tananyag érdekes volt és hasznos is egyben.”

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek