Elsődleges cél:
5 napos fekvő és 3 hónapos, telemedicinálisan vezetett hibrid kardiometabolikus rehabilitáció hatásosságának megítélése újkeletű 2-es típusú diabetes mellitusos betegek metabolikus és pszichés állapotára
Másodlagos cél:
Annak meghatározás, hogy a hibrid rehabilitáció milyen arányban alkalmazható sikeresen ezen betegkörben, milyen hatás dokumentálható ismert kardiometabolikus rizikófaktorok alakulásában.
VIZSGÁLAT FELÉPÍTÉSE
Egy centrumos, prospektív, két karú, randomizált tanulmány.
A vizsgálatba olyan 25-65 éves 2-es típusú diebtes mellitusos (T2DM) betegek kerülnek bevonásra, akiknél a bevonást megelőző 6 évben került felismerésre betegségük, és testtömegindexük 27-45 kg/m2 között van. A betegek háziorvosi praxisok adatbázisainak szűrése, majd a beteg és háziorvosa közti egyeztetés alapján kerülnek kiválasztásra. Valamennyi beteg 5 napos fekvőbeteg rehabilitációra kerül, ahol felmérjük kardiometabolikus, neurológiai és pszichés státuszukat (labor, EKG, TEKG, 6MWT, Testösszetétel, Arteriográf, Ewing teszt, perifériás szenzoros idegi funkciók, echocardiográfia, pszichológiai kérdőívek), betegoktatásban, diétás tanácsadásban részesülnek, gyógytornán vesznek részt. A rehabilitáció második napján a betegeket 2:1 arányban randomizáljuk az aktív, azaz telemedicinálisan utánkövetett, illetve kontroll ágra. Az aktív ágon a betegoktatás kiterjed a mobil táplálkozásnaplózás, a tréning alatti szívfrekvencia monitorozás, illetve a telemedicinális vércukor-, vérnyomás-, testsúlymérő használatának betanítására. A fekvőbeteg fázisban diabetes edukátor, diétetikus, illetve gyógytornász napi szinten, személyesen konzultálja a mérési eredményeket. Az otthoni távmonitorozott fázisban a betegvezetés a telemedicinális adatok áttekintése alapján heti telefonkonzultációk formájában valósul meg.
A vizsgálat zárásakor az induló vizsgálatokat megismételjük, a változást statisztikailag értékeljük.
BETEGEK SZÁMA
360 fő/év (240 aktív/120 kontroll fő)
IDŐTÁV
Betegenként maximum 90 nap
Referencia
Primary care-led weight management for remission of type 2diabetes (DiRECT): an open-label, cluster-randomised trial
Lancet 2018; 391: 541–51 http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)33102-1
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kara a magyar felsőoktatás nagy hagyományokkal rendelkező, meghatározó intézménye.
A Kar és jogelődei immár több száz éve állnak az egészségügyi képzés szolgálatában, hallgatók ezreit vezették be a gyógyítás tudományába. Szeged több mint kilenc évtizede ad otthont Karunknak.
6725 Szeged, Tisza L. krt. 109.
Telefon: +36-62-545-016
A Szegedi Tudományegyetem olyan gazdag hagyományokkal rendelkező, a magyar felsőoktatás magas presztízsű felsőoktatási intézménye, amely hivatásának tekinti az alap- és mesterképzés, a tudományos (doktori) képzés, a felsőfokú szakképzés és a szakirányú továbbképzés szintjein megvalósuló minőségi oktatási tevékenység folytatását.
6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Telefon: +36-62-546-975
Szeged megyei jogú város, Magyarország harmadik legnépesebb városa, a Dél-Alföld legnagyobb városa, Csongrád megye és a Szegedi járás székhelye a Tisza és a Maros találkozásánál.