A vizsgálatban 12 hetes mobiltelefonos táplálkozásnaplózás és okosórával dokumentált fizikai tréningek távoli dietetikai és gyógytornászi vezetésének hatását vizsgáljuk metabolikus szindrómás betegek fiziológiai paramétereire.
Módszer:
A vizsgálat indulásakor nyugalmi és terheléses EKG, nyugalmi echocardiográfia, illetve részletes laborvizsgálat történik. Ezt követően a betegeket megtanítjuk mobiltelefonon táplálkozást naplózni, okosórával fizikai tréningjeik intenzitási szintjét megfigyelni. A mobil adatkapcsolatú mobiltelefont, az okosórát, valamint egy otthoni adatátviteli egységet a hozzá vezeték nélkül kapcsolódó vérnyomásmérővel és testsúlymérleggel a vizsgálat elején biztosítjuk a betegek számára. Gyógytornász egyénileg egyeztet minden beteggel a hét 3-5 napján elvégzendő, heti minimum 150 perc időtartamú tréningekről. Dietetikus javaslatot tesz otthoni diéta vezetésére.
A következő 12 hétben dietetikus és gyógytornász is heti telefonbeszélgetésekkel egyezteti a betegekkel az előző hét eredményeit, a következő hét során javasolt változtatásokat. 12 hét után az állapotfelmérést megismételjük.
A kontroll csoportban csak induló és záró állapotfelmérés, induló gyógytornászi, dietetikusa életmódi javaslat történik
Beválasztási kritériumok:
25 és 70 év közötti életkorú, alacsony szintű fizikai aktivitású (heti 30 percnél kevesebb tréning) metabolikus szindrómás betegek.
Az alkalmazott metabolikus szindróma definíció az ATP-III kritériumok alapján minimum 3 rizikótényező jelenléte az alábbi ötből:
1. derékbőség férfiaknál 102 cm felett, nőknél 88 cm felett,
2. kezelt 2-es típusú cukorbetegség vagy éhomi vércukorszint 5,6 mmol/l felett,
3. kezelt magas vérnyomás vagy spontán 130/85 Hgmm feletti vérnyomás,
4. fibrátkezelés vagy 1,7 mmol/l feletti szérum trigliceridszint,
5. szérum HDL-koleszterin-szint férfiaknál 1,03 mmol/l alatt, nőknél 1,3 mmol/l alatt.
Publikált köztes eredmény:
Telerehabilitáció hatásossága metabolikus szindrómás személyek rizikótényezőire
CARDIOLOGIA HUNGARICA | 2022 | VOLUME 52, ISSUE 4 DOI: 10.26430/CHUNGARICA.2022.52.4.292
A vizsgálatot 2022 márciusáig támogatta:
A GINOP-2.2.1-15-2017-00073 azonosító számú EU-s projekt " Telemedicina alapú ellátási formák fenntartható megvalósítását támogató keretrendszer kialakítása és tesztelése."
A (fő)kedvezményezett neve: TIGRA Computer - és Irodatechnikai Kft.
Konzorciumi partnerek:
Orvos-szakmai vezető: Dr. habil. Kósa István
SZTE szakmai vezető: Bilicki Vilmos
SZTE projektmenedzser: Szeles Gergely
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kara a magyar felsőoktatás nagy hagyományokkal rendelkező, meghatározó intézménye.
A Kar és jogelődei immár több száz éve állnak az egészségügyi képzés szolgálatában, hallgatók ezreit vezették be a gyógyítás tudományába. Szeged több mint kilenc évtizede ad otthont Karunknak.
6725 Szeged, Tisza L. krt. 109.
Telefon: +36-62-545-016
A Szegedi Tudományegyetem olyan gazdag hagyományokkal rendelkező, a magyar felsőoktatás magas presztízsű felsőoktatási intézménye, amely hivatásának tekinti az alap- és mesterképzés, a tudományos (doktori) képzés, a felsőfokú szakképzés és a szakirányú továbbképzés szintjein megvalósuló minőségi oktatási tevékenység folytatását.
6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Telefon: +36-62-546-975
Szeged megyei jogú város, Magyarország harmadik legnépesebb városa, a Dél-Alföld legnagyobb városa, Csongrád megye és a Szegedi járás székhelye a Tisza és a Maros találkozásánál.