Telerehabilitációs technológiák fejlesztése


A kutatási téma ismertetése:


A civilizált világ krónikus betegségeinek jelentős része életmódi tényezőkre vezethető vissza. A lakosság jelentős része több ételt fogyaszt, mint napi fizikai aktivitásához szükséges lenne, ráadásul a tápanyag összetételében is sok esetben durva aránytalanságok vannak jelen.
A kialakult életvitel megváltoztatása ugyanakkor egy igen hosszú folyamat. Az állandó kapacitásgondokkal küzdő fekvő-, illetve járóbeteg ellátó rendszerben az életmódváltozás támogatása elégtelen.
Az infokommunikációs technológiák fejlődésével, az infokommunikációs költségtényezők folyamatos mérséklődésével a populáció egyre nagyobb része érhető el korszerű életmód támogató informatikai megoldásokkal. Az étkezés, a fizikai aktivitás a tevékenység helyszínén immár naplózható, így az egyén azonnal visszajelzést kaphat étkezéseinek belső arányairól, illetve a tápanyag bevitelnek az antropometriai paraméterek, és fizikális aktivitás alapján becsült szükséglethez való viszonyáról. A táplálkozási, illetve fizikai aktivitásra vonatkozó adatok a távolból felügyelhetők.
A klasszikus életmódi faktorok mellett a krónikus betegségben szenvedő betegek egyre több diagnosztikus vizsgálatot és erre épülő therápia módosítási döntést is meg kell, hogy hozzanak. A betegek ezen öngondoskodása akkor lehet eredményes, ha a betegek ismeretanyaga saját betegségükre vonatkozóan eredményesen bővíthető.
A telerehabilitáció területén a fizikai aktivitás, a táplálkozás, a betegoktatás, a therápiakövetést javító beavatkozásokat kívánunk fejleszteni, illetve a már kifejlesztett technológiák klinikai hatékonyságát befolyásoló tényezőket vizsgálni.

A kutatási téma előzményei:


Kósa István dr. 2006-tól foglalkozik a Pannon Egyetem Egészségügyi Kutató- Fejlesztő Központjának munkatársaként különböző egészségügyi távmonitorozó rendszerek fejlesztésével. Szakértőként működött közre rendvédelmi szervek kiképzés alatti monitorozását célzó GVOP-3.1.1.-2004-05-0196/3.0 projektben, majd orvos szakmai vezetőként működött közre a ProSeniis otthoni távmonitorozó és felügyeleti rendszer kifejlesztésében (NTP-Jedlik projekt, AALAMSRK OM-00191/2008). A HealthTrack: Telenor Objects alapú M-Health alkalmazás fejlesztése (4800006223 sz. ipari K+F), majd a TÁMOP-4.2.2.A-2011/1/KONV-2012-0073 sz. projekt) keretében orvos szakmai vezetője volt a 2016-ban piacra került Lavinia életmódnaplózó android applikáció fejlesztésének, szervezte a rendszer klinikai kipróbálását. Kósa István 2016 márciusától az SZTE Orvosi Rehabilitációs és Fizikális Medicina Tanszék vezetője, és a tanszék egyik meghatározó kutatási irányának tekinti a telerehabilitációs módszerek fejleszétést.