2024. november 7. és 9. között az SZTE SZAKK Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ Pulmonológiai Osztálya szervezte meg a Magyar Gyermekgyógyászati Társaság és Magyar Tüdőgyógyászati Társaság közös, Magyar Gyermektüdőgyógyászati szekció 59. kongresszusát.
A kongresszus rendhagyó módon zajlott több szempontból is.
Az országos hírű magyar előadók mellett, 6 nemzetközileg is elismert gyermektüdőgyógyászoktól és genetikustól hallottunk igen magas szintű előadásokat.
Ilyen volt prof.dr Batsheva Kerem genetikus a jeruzsálemi Hadassah Egyetemi klinikáról, aki tagja volt a CFTR-t felfedező kis teamnek 1989-ben, Torontóban. Előadásában főleg azokra a kezelési módok kifejlesztésére helyezte a hangsúlyt, amelyek gyógyítani fogják azokat a betegeket, akik genotípusuk miatt nem részesülhetnek modulátor kezelésben.
Prof. dr Eitan Kerem, a világ vezető cisztás fibrózist kutató és gyógyító szakemberei közül való. Az ő előadása a jelenleg adott kezelések hatásairól és a fejlesztés alatt levő modulátor kezelésekről szólt, nem elfelejtve a bázis terápiák szükségességét! Ő igazi közösségteremtő ember, talán ezért is ő a Nemzetközi Gyermektüdőgyógyászati Társaság elnöke.
Prof. dr Andrew Colin előadásában beszámolt az intrauterin végzett bronchoscopia helyéről a kezelésben, szükségességéről és veszélyeiről. Ő volt az egyik első szakember aki, ilyen beavatkozást végzett a világon. Kiváló oktató is, korábban egy oktatói díjat is elneveztek róla a Harvard egyetemen. Andrew Colin díjat kapni a Harvardon igazán minőségi oktatói munkát jelent!
Prof. dr Amir Kugelman a koraszülöttek hosszú távú tüdőbetegségében alkalmazható preventív stratégiákról tartott részletes előadást.
Prof. dr Ioana Ciuca az ultrahang előnyeiről és széleskörű alkalmazásáról beszélt a gyermekkori tüdőbetegségekben. Prof. dr Aleksandar Sovtic az otthon szerzett pneumoniák szövődményeként jelentkező nekrotizáló pneumoniákról számolva, felvázolva egy nagy esetszámú dél-kelet európai vizsgálat körvonalait, amelyben a szegedi Gyermekklinika Tüdőgyógyászati Osztálya is részt vesz.
A Kongresszus a tartalomhoz méltó helyen zajlott : Az SZTE SZAOK Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központja adott otthont neki.
Kollégáink és vendégeink is friss tudományos információkkal és kellemes élményekkel távoztak Szegedről, a Tudomány és napfény városából.