Tisztelettel köszöntjük Intézetünk honlapján!
1998-ban a SZTE ÁOK Kari Tanácsának döntése értelmében jött létre a Pszichiátriai Klinika Magatartástudományi Csoportja, amelynek vezetésével Dr. Barabás Katalin habilitált egyetemi docenst bízták meg.
A Pszichiátriai Klinika egységéhez tartozó, kezdetben Magatartástudományi és Orvosi Pszichológiai Oktatási Csoportnak nevezett egység 2008-ban nyerte el a Magatartástudományi Intézet rangot.
Intézetünk feladatának tekinti a nemzetközi kívánalmaknak megfelelő kimenet-típusú oktatás megteremtésével a képesítési követelményben megjelenő kompetenciák kialakítását.
Mi a magatartástudomány?
Az emberi magatartás törvényszerűségeit és fejlesztésének lehetőségeit vizsgálja rendszerszemléletű, interdiszciplináris megközelítésben, tehát az ember és környezete közötti kölcsönhatások folyamatában.
Az orvosképzésben a diszciplína-fűzér egyrészt a beteg és a populáció megismerhetőségét és adekvát, személyre szabott, illetve a közösség esetében a társadalmi és kulturális tényezőket figyelembe vevő beavatkozás lehetőségeit oktatja; másrészt magának az orvosi magatartásnak a kialakítását is segíti.
Az Intézet jelenleg az Egyetem három karán végez oktatási tevékenységet graduális, posztgraduális és extrakurrikuláris szinten. A magatartástudományi tárgyak sajátosságából adódóan Intézetünk négy évet áthidaló tantárgyfüzér segítségével alakítja a diákok attitűdjét.
Az Intézet főbb kutatási területei közé az ifjúság egészségmagatartása, a hivatásra nevelés etikai kérdései, valamint az orvosképzés oktatásfejlesztése tartoznak.
"Nagyon hasznos a sok tudományos tantárgy, ami ahhoz kell, hogy szakmailag nagyon jó orvosok legyünk, de minden magatartástudományi órán rájövök arra, hogy ez a tudás elenyésző, ha nem leszek egy megértő, empatikus orvos. Ezek a tantárgyak teszik hozzá a "lényeget"."
"Egy egészséges lelkű és elhivatott orvosnak szüksége van erre a tudásra ahhoz, hogy tényleg jó orvosnak lehessen nevezni. Nem elég a klasszikus orvosi tárgyak ismerete, nagy szükség van arra is hogy a magatartástudományi tárgyakon keresztül elsajátítsuk azt a fajta mentalitást, ami ahhoz szükséges hogy minden helyzetben megfelelő módon tudjunk cselekedni vagy kommunikálni a betegekkel."
Szegedi Tudományegyetem
Debreceni Egyetem
Semmelweis Egyetem
Pécsi Tudományegyetem