Bezár

Tudományos Diákkör

TDK pályamunka
TDK pályamunka

TDK pályamunka

2014. augusztus 28.
8 perc

Eredmények

A 2021/2022 tanév TDK pályamunkáinak eredményei (pdf)
A 2020/2021 tanév TDK pályamunkáinak eredményei (pdf)
A 2019/2020 tanév TDK pályamunkáinak eredményei (pdf)
A 2018/2019 tanév TDK pályamunkáinak eredményei (pdf)
A 2017/2018 tanév TDK pályamunkáinak eredményei (pdf)
A 2016/2017 tanév TDK pályamunkáinak eredményei (pdf)
A 2015/2016 tanév TDK pályamunkáinak eredményei (pdf)
A 2014/2015 tanév TDK pályamunkáinak eredményei (pdf)
A 2013/2014 tanévre beérkezett TDK pályamunkák és díjazásuk (pdf)
A 2012/2013 tanévre beérkezett TDK pályamunkák és díjazásuk (pdf)
2011 / 2012. tanév II. félév TDK pályamunkái és díjazásuk

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karán készített TDK pályamunka követelményei, értékelése és szakdolgozatként való elfogadása (érvényes 2024.09.01-től)

I. Általános rész

A tudományos diákköri (TDK) pályamunka olyan önálló alkotás, amely a kötelező tananyagot meghaladva, önképzési céllal, a graduális képzési idő alatt (vagyis az abszolutóriumot megelőzően) készült, és legkésőbb a képzés utolsó évében (hatodév) esedékes szeptember végi beadási határidőig benyújtásra kerül. A pályamunkának maximálisan két szerzője lehet. Pályamunka szerzője kizárólag olyan hallgató lehet, aki a tanulmányait SZAOK-ra beiratkozva végzi, vagy kutatómunkáját SZAOK-affiliált témavezetővel, SZAOK intézetben/tanszéken végzi. A TDK pályamunka SZAOK hallgatók számára szakdolgozatként (diplomamunkaként) elfogadható. A szakdolgozattá minősítés feltételeit, folyamatát, rendjét a jelen szabályzat III. szakasza, illetve a SZTE Tanulmányi és Vizsgaszabályzat mellékletét képező SZAOK Kari Tanulmányi Ügyrend tartalmazza.

A pályamunka elkészítésével a szerző a tudományos kutatómunkában való aktív, eredményes részvételét bizonyítja, valamint azt is igazolja, hogy elsajátította és helyesen alkalmazza a tudományos közlés szabályait és etikáját.

A pályamunka beszámolhat a szerző(k) saját kísérletes vizsgálatairól, de lehet esetismertetés (kazuisztika), klinikopatológiai vagy statisztikai-demográfiai munka. Irodalmi összefoglaló nem nyújtható be pályamunkaként. A pályamunka önálló alkotásnak tekintendő, azaz mindenképpen tartalmaznia kell olyan eredményt, mely a szerző(k) közreműködése nélkül nem jöhetett volna létre.

II. A TDK pályamunkákkal kapcsolatos tudnivalók és követelmények

1. A TDK pályamunka fontosabb kötelező formai követelményei megegyeznek a szakdolgozat formai követelményeivel

A szakmai szöveges rész (absztrakt, bevezetés, célkitűzés, módszer, eredmények, megbeszélés, következtetés) terjedelme minimum 25, maximum 50 oldal lehet, ábrákkal és táblázatokkal együtt, de a címlap, rövidítés-, tartalom-, irodalomjegyzék és köszönetnyilvánítás nélkül. Az oldalszámozást a lap tetején, középen, az élőfej tartalmazza; A/4-es formátum; 1,5-es sorköz; margók: bal oldalon 3 cm, alul, felül, jobb oldalon egyaránt 2,5 cm. Betűtípus: Times New Roman, 12-es betűméret.

2. A TDK pályamunka szerkezeti felépítése, tagolása

Címlap: Tartalma sorrendben az oldal tetejétől következően, középre rendezve (itt 12-esnél nagyobb betűméret megengedett): A pályamunka címe; a szerző(k), évfolyam, csoport; „TDK pályamunka”; témavezető(k) neve, beosztása, tudományos fokozata; a pályamunka elkészítésének helye (Intézet / Klinika és munkacsoport, ha van); „Szeged”; évszám
Rövidítésjegyzék: A címlapot követő oldalon, betűrendben.
Tartalomjegyzék: A következő, új oldalon (legfeljebb egy oldal terjedelemben).
Szöveges rész: a pályamunka kövesse a tudományos munkákra jellemző szerkezeti tagolást (az ajánlott terjedelmek zárójelben vannak feltüntetve), tehát külön fejezetekbe legyenek szedve az alábbi címek, sorszámozással:
- Összefoglaló (legfeljebb 1 oldal, megegyezhet a TDK konferenciára benyújtott absztrakttal);
- Bevezetés;
- Célkitűzés (legfeljebb 1 oldal);
- Anyagok és módszerek (amennyiben releváns, az etikai engedély számának feltüntetése kötelező);
- Eredmények;
- Megbeszélés;
- Következtetés (legfeljebb 1 oldal);
- Irodalomjegyzék (maximum 50 referencia, egyes sorköz használata megengedett, elkészítéséhez referenciakészítő software használata ajánlott);
- Köszönetnyilvánítás (nem kötelező), pályázati támogatás feltüntetése (nem kötelező)
Utolsó lapon:
- A pályamunka alapjául szolgáló tudományos előadás megnevezése (cím, előadó(k), konferencia helyszíne, időpontja, elért helyezése), amennyiben releváns.
- Nyilatkozat, melyben a szerző(k) nyilatkozik a munka eredetiségéről és részletesen leírja, hogy a műben mi a saját tevékenysége, tételesen felsorolja, hogy melyek azok a kísérletek, amelyeket önállóan végzett, és milyen segítséget vett igénybe. Két szerző esetén a feladatokra vonatkoztatott százalékos hozzájárulás feltüntetése is szükséges.
- Szerző(k) és témavezető(k) nevei, aláírásai
- A szerző elektronikus levelezési címe (e-mail)

3. Egyéb formai követelmények

A pályamunkában lévő képek és táblázatok alá kerüljenek az ábramagyarázatok, sorszámozással (12-esnél kisebb betűméret és egyes sorköz használata megengedett)

A pályamunka szövegében képre, táblázatra a sorszámmal hivatkozzon a szerző (pl. 4. ábra, 3. táblázat stb.)

Az irodalmi hivatkozásokat betűrendben (abc), sorszámozva kell megadni

Hivatkozás az irodalomra a szövegben zárójelben történik; egy szerző esetén a szerző vezetékneve, évszám (Abbott, 2005), két szerző esetén a szerzők vezetékneve, évszám (Dore-Duffy és LaManna, 2007), több szerző esetén az első szerző vezetékneve, évszám (Blasiole és mtsai, 2007).

Példák hivatkozásra folyóiratcikk, illetve könyv esetén:

Mathiisen TM, Lehre KP, Danbolt NC, Ottersen OP: The perivascular astroglial sheath provides a complete covering of the brain microvessels: an electron microscopic 3D reconstruction. Glia. 2010; 58:1094-1103.
Franklin KBJ, Paxinos G: The mouse brain in stereotaxic coordinates. Academic Press, San Diego, CA, USA, 1997.

4. A pályamunka beadása

A pályamunkák esetében a szöveges rész legalább 75%-a a hallgató saját munkája kell legyen. A saját/átvett munka arányát a témavezető(k) és a bíráló(k) is ellenőrizheti(k). A benyújtott pályamunkák eredetiségét a SZAOK TDK Tanács ellenőriztetheti plágium ellenőrző szoftverekkel, melyek eredményét a bírálati folyamatban a bírálók tudomására hozza.

Az elkészült TDK pályamunkát elektronikus formában magyar vagy angol nyelven kell benyújtani a SZAOK TDK Tanács Modulo felületén. A benyújtófelületen feltöltendő a témavezető(k) nyilatkozata és opcionális ajánlása két, a pályamunka értékelésére ajánlott, PhD fokozattal rendelkező bíráló személyére (névvel és munkahellyel), melyek közül legalább az egyik az illetékes intézeten kívüli dolgozó kell, hogy legyen. Karon kívüli ajánlott bíráló esetén kérjük az elektronikus elérhetőség (e-mail cím) feltüntetését is. Ajánlott bírálók esetén az összeférhetetlenség elkerülésére kérjük, fordítsanak különös figyelmet. Ugyanezen ajánlásban szintén megadható maximálisan két, a bírálatból kizárni kívánt személy (névvel és munkahellyel), a kizárás okának feltüntetésével együtt. Az ajánlásokat és kizárásokat a témavezető aláírt és lepecsételt nyilatkozataként kérjük külön feltölteni. A SZAOK TDK Tanács fenntartja ugyanakkor a jogot, hogy a megadott ajánlott, illetve kizárni kért bírálókat ne vegye figyelembe.

A TDK pályamunkák beadására negyedévente van lehetőség, melynek határideje minden tanévben szeptember 30., december 31., március 31. és június 30. (vagy az ezeket megelőző munkanap, az egyetemi bezárásokat is figyelembe véve, melyeket a Tanács titkára a tanév elején a Tanács honlapján kihirdet). A benyújtott pályamunkát nem kell előzetesen bemutatni tudományos konferencián. A díjazott pályamunkák pénzjutalomban részesülnek az erre szánt keret kimerüléséig. Felhívjuk figyelmüket, hogy a pályamunka átminősíthető szakdolgozattá, melynek részletei lentebb olvashatók.

III. A pályamunkák értékelése és szakdolgozatként való elfogadása

A pályamunkákat tartalmi és formai szempontok szerint a TDK Tanács felkérése alapján két független, az adott témakörben jártas, anonim bíráló véleményezi. A pályamunka pontértéke a két bírálati pontszám átlaga; a két bírálat közötti jelentősen eltérő pontozás esetén a dolgozatot a TDK Tanács harmadik bírálónak is kiküldi, ilyenkor a pontértéket a három bírálati pontszám átlaga jelenti.

A pályamunka formájára a kötelező előírások ellenőrzésével 5 pont, ezeken túlmenően 5 pont (pl. illusztrációk típusa, megválasztása, elhelyezése, a szöveges tartalmat alátámasztó volta, stb.), azaz összesen 10 pont adható. A tartalmi rész bírálata a tudományos folyóiratok által megkövetelt szempontokat követi. A pályamunka tartalmára 20 pont, vagyis a formai és tartalmi részekre összesen legfeljebb 30 pont adható.

A dolgozatokat 16,00 vagy a feletti pontátlag esetén lehet elfogadhatóként értékelni. A 25,00-30,00 ponttal értékelt dolgozatok I. díjat, a 20,00-24,99 ponttal értékelt dolgozatok II. díjat, a 16,00-19,99 ponttal értékelt dolgozatok III. díjat kapnak. A TDK pályamunkákról a bírálati pontszám alapján sorrend készül, az I. és II. díjjal értékelt pályamunkák szerzői pénzjutalomban is részesülhetnek. A pályamunka kreditponttal nem ismerhető el.

A pályamunka értékeléséről a szerző(k) a beadási határidőtől számított 90 napon belül értesítést kapnak. Mivel a pályamunkák díjazásához a SZAOK Kari Tanács jóváhagyása szükséges, így az értékelésről való kiértesítés határidejét a Kari Tanács időpontja módosíthatja. A hallgató és a témavezető is jogosult az anonimizált bírálatok megismerésére.

A benyújtott TDK pályamunkákat a TDK Tanács archiválja az Egyetemi Könyvtár által biztosított elektronikus repozitóriumban, valamint a tanévenként benyújtott pályamunkák eredményét a Tanács titkára a TDK Tanács honlapján közzéteszi.

Amennyiben az első szerző SZAOK hallgató, és ha a pályamunkát korábban kreditpontokkal nem ismerték el, az első szerző hallgató a SZAOK dékánjának címzett kérvényben kérheti annak szakdolgozatként történő elfogadását. A kérvényben a hallgató nyilatkozik, hogy korábban a pályamunkáját kreditponttal nem ismerték el. A kérvényt a Tanulmányi Osztályon kell benyújtani, csatolni kell hozzá a pályamunkát a címoldalon a „TDK pályamunka” helyett „Szakdolgozat” megnevezéssel. A szintén benyújtandó bírálati véleményeket a hallgató kérésére a TDK Tanács a Tanulmányi Osztály rendelkezésére bocsátja. A szakdolgozat benyújtási formájáról (elektronikus, illetve papír alapú), illetve esetleges darabszámáról részletes információt a Tanulmányi Osztály biztosít az aktuális kari követelmények alapján. A szakdolgozatként benyújtott pályamunka esetében újabb írásbeli bírálatra nem kerül sor, de a szóbeli védést meg kell tartani. A szakdolgozat értékelése a leadott bírálatok és a szóbeli védés eredményének birtokában az illetékes intézetek feladata.

Egyszerzős pályamunkát be lehet nyújtani szakdolgozatként történő elfogadásra átdolgozott formában is, a szakdolgozatokra érvényes formai előírásoknak megfelelően. Ebben az esetben a munka további értékelését és bírálatát a SZAOK Tanulmányi Osztálya irányítja.

Kétszerzős pályamunkát változatlan formában csak az első szerző használhat fel szakdolgozatként. Ebben az esetben a másik szerző írásbeli lemondó nyilatkozatának csatolása szükséges.


TDK pályamunka szabályzat 2024 szeptember 1. előtt >>

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

  • *
    nov
    19
    Szent-Györgyi Albert Oktatási Központ, Ivánovics György terem Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központ, Nagyelőadó és F50 szemináriumi terem
    18:00
    Szent-Györgyi Albert Oktatási Központ, Ivánovics György terem Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központ, Nagyelőadó és F50 szemináriumi terem
    18:00
  • *
    nov
    22
    SZAOK YouTube csatorna
    10:00 - 12:00
    SZAOK YouTube csatorna
    10:00 - 12:00
  • *
    nov
    27
    JATIK Congress Hall
    14:00 - 15:00
    JATIK Congress Hall
    14:00 - 15:00
  • *
    nov
    30
    Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központ, BIEKK, 6720 Szeged, Szőkefalvi-Nagy Béla utca 6.
    10:00 - 15:00
    Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központ, BIEKK, 6720 Szeged, Szőkefalvi-Nagy Béla utca 6.
    10:00 - 15:00

Kapcsolódó hírek